Sākums » Raksti » Horoskopi

Vēža zvaigznājs – ko vēsta mitoloģija
Ilustrācija - Wikipedia

Kā Zodiaka simbols Vēzis parādījās aptuveni 500 gadus pirms Kristus. Haldeji vienu no zvaigznājiem tā nosauca tāpēc, ka vēži mēdz rāpties atpakaļ un pārvietoties zigzagveidīgi, bet Saule, ap 21. jūniju sasniegusi šīs zīmes robežu, uz dažām dienām it kā apstājas un, kad robeža "pārkāpta”, sākās Vasaras saulgrieži un Saules it kā "atpakaļceļš”.

Senie ēģiptieši šo zvaigznāju dēvēja par "Ūdens zvaigznēm” un apzīmēja to ar diviem bruņurupučiem. Iespējams, tas izskaidrojams ar to, ka šis zvaigznājs pie debesīm bija redzams rītausmā, kad ūdens līmenis Nīlā bija minimāls un šajā gadalaikā bija redzams, ka upē mudžēt mudž bruņurupuči. Vēl viņi to dēvēja par Skarabeju (mēslu vabole), jo uzskatīja to par kukaiņu valstības valdnieku, Mūžīgās Dzīves un augšāmcelšanās simbolu, un godāja kā svētu Saules dzīvnieku.

Sengrieķu mitoloģijā Vēža zvaigznāja izcelsme saistīta ar Zeva un Hērakla vārdu un vienu no Hērakla 12 varoņdarbiem – cīņu ar Lernes hidru. Hidrai bija deviņas galvas, no kurām viena bija nemirstīga. Kad Hērakls nocirta vienu galvu, tās vietā izauga divas.

Hērakla tēva Zeva greizsirdīgā sieva Hēra, kura necieta Hēraklu un vēlējas viņa nāvi, lūdza, lai milzu vēzis Karkins hidrai palīdz. Karkins, paklausīdams valdniecei, ieķērās Hērakla kājā, taču spēkavīrs to samina un turpināja cīņu ar hidru, līdz to uzveica.

Neraugoties, ka plāns nogalēt Hēraklu neizdevās, Hēra bija pateicīga vēzim un kā balvu par padevību un pašuzupurēšanos pacēla to debesīs līdzās citiem simboliem. Kristietībā Krabis (Vēzis) simbolizē augšāmcelšanos, jo savā attīstības gaitā nomet čaulu, bet šaurākā nozīmē tas ir arī Kristus simbols. Toties Āfrikā tas bieži parādās kā ļaunuma simbols.

VĒLIES ŠEIT REDZĒT SAVU REKLĀMU? RAKSTI MUMS VĒSTULI!

Kategorija: Horoskopi