Daudzi no mums balkonu vai lodžiju pārvērtuši par vecu un nevajadzīgu lietu glabātuvi. Toties pārvēršot to nelielā dārziņā, tiks, kā saka, nošauti divi zaķi uzreiz – aizvākti krāmi un iekārtots jauks aromātisks dabas stūrītis, kas ne tikai priecēs acis, bet arī nāks par labu veselībai."/> Aromātiskā aptieka uz balkona pavasarim. 1. daļa - aromāti mundrākam rītam
Sākums » Raksti » Raksti

Aromātiskā aptieka uz balkona pavasarim. 1. daļa - aromāti mundrākam rītam
Foto - www.veggiegardeningtips.com/ 

Daudzi no mums balkonu vai lodžiju pārvērtuši par vecu un nevajadzīgu lietu glabātuvi. Toties pārvēršot to nelielā dārziņā, tiks, kā saka, nošauti divi zaķi uzreiz – aizvākti krāmi un iekārtots jauks aromātisks dabas stūrītis, kas ne tikai priecēs acis, bet arī nāks par labu veselībai.

Rīta aromāti
Tie palīdz pamosties un uzlādēties ar enerģiju.

Sambaka jasmīns
Sambaka jasmīns ir neliels, apmēram 1,5 m augsts (vai augstāks) krūms ar ložņājošiem stumbriem un gariem, tieviem zariem. Zied no marta līdz septembrim ar baltiem, klajiem, smaržīgiem ziediem.

* Ja no rīta jūtams vājums vai sagurums, jāapsēžas pie puķupoda ar jasmīnu (ne tālāk par 80 cm) un 10-12 minūtes jāieelpo ziedu aromāts.

* Pret sliktu garastāvokli, trauksmainību, depresīvu stāvokli nelielā pudelīte ieber 1 tējkaroti smalko sāli, ieliek 2-3 jasmīna ziediņus un cieši aizkorķē. Vairākas reizes dienā 2-3 minūtes ieelpo pudelītes aromātu.
Ieaudzē jasmīnu ar galotnīšu spraudeņiem. Ziemā augs ir jāienes istabā un jānovieto uz palodzes pašā vēsākajā vietā (vislabāk jasmīns jūtas 18-20 grādu temperatūrā). Tas ik rītu uzlabos garastāvokli un uzmundrinās ne sliktāk par kafiju. Jasmīna ziedlapiņas var lietot tējas aromatizēšanai.

Ārstniecības rozmarīns
Mūžzaļš 0,5-1,5 m augsts smaržīgs krūms ar tumši pelēkbrūnu mizu. Jaunie zariņi ir četrkantaini, spilvaini. Lapas tumšzaļas, spīdošas. Ziedi violeti-gaišzili. Piparmētras, melisas un salvijas „radinieks”. Jau tālā senatnē cilvēki zināja, ka rozmarīns aktivizē smadzeņu darbību. Ieelpojot auga ēterisko eļļu, mazinās fiziskais un prāta nogurums, pāriet galvassāpes. 

* Kad negribas celties un iet uz darbu, 10-12 minūtes jāpakavējas rozmarīna tuvumā un jāieelpo tā aromāts – miegainība pazudīs. 

* Pret nogurumu, uzmanības mazināšanos, miegainību un problēmām ar iegaumēšanu jānogriež daži sīkie zariņi, jāieliek cieši aizveramā flakoniņā un nepieciešamības gadījumā 2-3 minūtes jāieelpo to aromāts.
Ieaudzēt rozmarīnu labāk ar spraudeņiem (sēklas ne vienmēr uzdīgst). Ziemā tas jāienes telpā un, tāpat kā sambaka jasmīns, jānoliek uz palodzes vēsākajā vietā.VĒLIES ŠEIT REDZĒT SAVU REKLĀMU? RAKSTI MUMS VĒSTULI!

Kategorija: Raksti