Sākums » Raksti » Raksti

Kāpēc sarkanas ledenes saldākas? Interesanti fakti par garšu un krāsu
 
Foto - colour-rainbow.tumblr.com

Tas, ka starp garšu un krāsu pastāv zināma kopība un savstarpēja atkarība, ir realitāte, kas mums dota visnotaļ objektīvu sajūtu veidā.

Skābenums
Pastāv vispārpieņemts krāsu dalījums rūgtajās, skāņajās, saldajās, skābajās... Pasaulē daudzos konditorejas uzņēmumos, lai noņemtu strādniecēm stresu un mazinātu kadru mainību, cehu sienas krāso zili-zaļās krāsu gammās. Šie toņi asociējas ar rūgtumu un zobu nomizojumu, tā zināmā mērā notušējot nepārtraukto saldo garšu mutē.

Saldums
To, gluži pretēji, akcentē sarkanā krāsa. Eksistē leģenda par kādu uzņēmīgu konditoru, kurš viens no pirmajiem pamanīja, ka sarkanas krāsas ledenes vienmēr šķiet daudz saldākas par zaļajām un dzeltenajām, tāpēc viņš sārtajiem monpansjē sāka pievienot mazāk sīrupa, tā ietaupot izejvielas un gūstot peļņu.

Apetīte
To rosina aprikožu, persiku un jo īpaši dzeltenā krāsa, kura apbrīnojamā veidā uzlabo gremošanas procesus un stimulē kuņģa darbību. Lai gan arī te ir daži izņēmumi: psihologi apgalvo, ka eksistē daži koši dzeltenie toņi, kas spēj izraisīt sliktu dūšu. Klājot galdu, lai veicinātu ēstgribu, lietderīgi izmantot dzeltenas krāsas galdautu, salvetes, traukus. Pat sienas virtuvē vai ēdamistabā vēlams krāsot saulainos toņos. Tiesa, šis padoms noderīgs tikai tiem, kas nebaidās pieņemties svarā.

Lai liekie kilogrami nerastos, galds jāklāj tumšākos vai gaišākos zilajos toņos un līdzīgu krāsu ieteicams izvēlēties arī sienām. te var atcerēties stāstu par daltoniķi, kurš visu mūžu bija spiests ēst zilus bumbierus un allaž sūdzējās, cik tie esot negaršīgi. Tā tas arī ir: dabā praktiski nav tādas ēdamas lietas, kas būtu zilā krāsā (izņemot dažas ogas), tāpēc arī zilais tonis jūtami nomāc apetīti.

Aromāts
Par vissmaržīgāko tiek uzskatīta rozā krāsa. Neba velti pavāri un parfimēri, lai akcentētu savu šedevru smalko aromātu, izmanto šo toni ēdienu un flakonu noformēšanai.

Slāpes
Tās rada zilo un dzelteno toņu savienojums., un to teicami zina visi tie, kas nodarbojas reklāmas jomā. Ierauga pircējs zeltainā alus attēlu uz tumši zila fona - un tūlīt pat ir gatavs pudeli nopirkt.

Cita ātrāk, cita lēnāk
Ātrums, ar kādu mēs uztveram krāsas, katram tonim ir citāds. Uzvarētāja šajā distancē vienmēr ir sarkanā krāsa. Ja cilvēks aptuveni stundu uzturēsies istabā ar sārtām sienām, viņam šķitīs, ka pagājis daudz ilgāks laiks, toties telpā ar zilu dekoru šis laiks aizskries nemanot un, viņaprāt, būs pagājušas ne vairāk kā 30 minūtes.

Vampīra dzīres
Krāsas mēdz būt ļoti viltīgas un pat ļaunas - īpaši, ja nepareizi tiek piemeklēts apgaismojums. Sarkans abažūrs, piemēram, gaļu iekrāsos apetītlīgā sārtā tonī, toties zaļos salātus padarīs absolūti nebaudāmus (tie izskatīsies melni). Absolūti nepievilcīgi šķitīs arī kartupeļi un makaroni, jo tie izskatīsies asinssarkani. Ļaunu joku pat ar viscentīgākās mājasmātes kulinārijas meistarstiķiem izstrādās zils apgaismojums: rostbifs izskatīsies gluži kā sapuvis un arī kartupeļi šķitīs it kā ar pelējumu pārklāti. Savukārt dzeltenā gaisma vīnu pārvērtīs līdzīgu eļļai. Tāpēc, klājot galdu, labāk iztikt bez krāsainiem abažūriem, jo tikai mierīgā baltā gaisma saglabās visiem ēdieniem to dabisko, ēstgribu rosinošo izskatu.

VĒLIES ŠEIT REDZĒT SAVU REKLĀMU? RAKSTI MUMS VĒSTULI!

Kategorija: Raksti