Vai zināt, ka..."/> Kurš var iztikt bez galvas? 17 aizraujoši fakti par dzīvniekiem
Sākums » Raksti » Raksti

Kurš var iztikt bez galvas? 17 aizraujoši fakti par dzīvniekiem
Foto - news.discovery.com

Vai zināt, ka...
... arī zirnekļi var būt augstkalnu iedzīvotāji. Viņi mīt pat 7500 m augstumā virs jūras līmeņa un pārtiek tikai no tā, ko pienes vējš.

...parastais drēbju kodes kāpurs 90 dienās pieņemas svarā 400 reižu.

...vīngliemezim nav liela bēda, ja kāds kārumnieks nokož tam daļu galvas ar taustekļiem un acīm. Pēc pāris nedēļām trūkstošās ķermeņa daļas ataug un atjaunojas arī acis.

...milzu ķenguri, kas sasniedz 2 m augstumu, dzemdē mazuli valrieksta lielumā (rieksta diametrs - 20-30 mm).

...dažas holotūrijas daba apveltījusi ar spēju savdabīgi aizstāvēties: briesmu gadījumā tā izmet savus iekšējos orgānus; kamēr uzbrucējs mielojas, holotūrija aizbēg. Pēc 9-12 dienām holotūrijas iekšējie orgāni atjaunojas.

...līdaka nērš līdz 1 000 000 ikru, līnis - 300 000, sazāns - 1 500 000, bet jūrās dzīvojošā mēneszivs, kas sver 1/2 tonnu, vēl daudzkārt vairāk. Katrs tās ikrs ir 1 mm liels, un ja tos saliktu citu aiz cita, varētu uzveidot 300 km garu ķēdi.

... kukaiņiem ir ļoti spēcīgi muskuļi. Piemēram, blusa var izdarīt lēcienus, kas 200 reižu pārsniedz tās garumu. Maijvabole var panest smagumu, kas 24 reizes pārsniedz tās svaru.

...šimpanzes, tāpat kā cilvēki, mēdz uzsist viens otram uz pleca, apkampjas, bieži ņem viens otru pie rokas. Sevišķi sirsnīgi tie sasveicinās pēc ilgākas šķiršanās.

...Jaungvinejā dažas milzu skudras izmanto ķirurģijā brūču aizšūšanai. Brūces malas saspiež kopā un tām tuvina milzu skudru žokļus. Skudra iekožas ādā un aizspiež brūci. Pēc tam skudras ķermeni atrauj nost, bet žokļus atstāj brūcē diegu vietā, līdz tā sadzīst.
        ***
...Amazones upē dzīvo zivs, kurai sānos ir orgāni, kas atgādina piena dziedzerus. Parasti zivju mazuļi barojas ar dafnijām, ciklopiem u.c. organismiem, bet šīs zivs mazuļi tūlīt pēc nākšanas pasaulē piepeld pie mātes un barojas ar šķidrumu - savdabīgu "pienu", ko izdala šie dziedzeri.

...paši lielākie dzīvnieki, protams, ir vaļi. Ja zilo vali paceltu vertikāli, tā galva sniegtos līdz devītajam stāvam. Valis vidēji sver 150 tonnu. Lai to nosvērtu, uz atsvariem būtu jāuzliek 2000 cilvēku vai 40 autobusu.

... dzenoties pēc laupījuma gepards 2 sekundēs spēj attīstīt līdz 72 km/st. lielu ātrumu. Aprēķināts, ka geparda maksimālais ātrums ir 128 km/st. Salīdzinājumam var minēt, ka tādā ātrumā pārvietojas viesuļvētra, kas izrauj kokus ar visām saknēm.

...ļoti interesanti zīdītāji ir pīļknābji, kas mīt Austrālijā. Tie vairojas no olām, bet bērnus baro ar pienu. Pieaugušie dzīvnieki barojas līdzīgi pīlēm - filtrē no dūņām dažādus mugurkaulniekus. Pīļknābji ir ļoti nervozi dzīvnieki, kas neierastos apstākļos ātri aiziet bojā. Dabā to skaits ir stipri sarucis.

...čūsku inde uz dažādiem dzīvniekiem iedarbojas dažādi. Viens un tas pats kobras indes daudzums var nogalināt 10 čūsku, 25 suņus, 40 zirgu un 300 000 baložu. Pret čūsku indi izturīgi ir cūkas un eži.

...karakurta mātītes tīklā dažkārt (kopulācijas laikā) salasās ap 12 tēviņu, kas savā starpā cīnās par "dāmas" labvēlību. Vājākie un mazāk aktīvie tēviņi tiek padzīti. Pēc kopulācijas mātīte tēviņu iznīcina un pēc neilga laiciņa atkal pieņem jaunus viesus.

...visi dzirdējuši, ka kamielis ilgstoši var iztikt bez dzeršanas. Kāpēc? Kad kamielis dzer ūdeni, tā sarkanie asinsķermenīši pieaug gandrīz 2,5 reizes, bet tās ir milzīgas ūdens rezerves.

...mušas var pārnēsāt un izplatīt vairāk nekā 60 dažādu slimību. Zinātnieki uz mušas ķermeņa ir konstatējuši 6 miljonus baktēriju, bet tās zarnu traktā to skaits sasniedz 28 miljonus. Antisanitāros apstākļos uz mušas ķermeņa var būt līdz 500 miljoniem mikroorganismu.

VĒLIES ŠEIT REDZĒT SAVU REKLĀMU? RAKSTI MUMS VĒSTULI!

Kategorija: Raksti