Sākums » Raksti » Raksti

Pētījums! Kāpēc ir tik sasodīti grūti atmest smēķēšanu?

Pētījumā smēķētāji, kas cenšas atmest, apgalvoja, ka izjūt mazāku prieku – fenomenu, kuru sauc par anhedoniju – pirmajā nedēļā bez cigaretēm. Dr.phil. Džesika Kuka, šī pētījuma autore, apgalvo, ka tas laikam ir tādēļ, ka pēkšņi viņi vairs nesaņem nikotīnu – cigaretes ķīmisko sastāvdaļu, kas pastiprina labās izjūtas.

„Praktiski nikotīns stimulē baudu centrus smadzenēs, kas, mūsuprāt, padara citas aktivitātes, kas nav saistītas ar šo narkotiku, vēl patīkamākas,” viņa saka. Ja esi pieradis uzvilkt dūmu, nodarbojoties ar kaut ko sev patīkamu, šīs ķīmiskās vielas ietekme varētu būt pat vēl spēcīgāka.

Tas padara atmešanu vēl grūtāku. Pētījumā cilvēki ar visizteiktāko anhedoniju – tie, kuriem bija vismazāk prieka ikdienā bez cigaretēm, visbiežāk atsāka smēķēt.

(Vai tev sagādā grūtības izturēt Jaungada apņemšanos? Apskati kā žurnāla „Men’s Healh” lasītāji pildīja un saglabāja savas apņemšanās.)

Labās ziņas ir tādas, ka anhedonija no smēķēšanas pārtraukšanas ir īslaicīga un nikotīna aizvietotāji var palīdzēt tikt ar to galā. „Mēs atklājām, ka nespēja izjust prieku patīkamu aktivitāšu laikā pazūd pēc, apmēram, vienas nedēļas bez smēķēšanas,” apgalvo Kuka. „Līdz ar to nikotīna aizvietotājs ir patiešām svarīgs tādā ziņā, ka tas varētu palīdzēt cilvēkiem tikt sveikā cauri pirmajai nedēļai.”

Aprunājies ar savu ārstu, lai uzzinātu, kāda veida nikotīna aizvietotājs būtu tev vispiemērotākais. Kukas pētījumā ierosināts, ka dažiem cilvēkiem līdz nikotīnu saturošu plāksteru un nikotīnu saturošu košļājamo gumiju vai tablešu lietošana vienā un tajā pašā laikā. Plāksteris garantē nepārtrauktu nikotīna plūsmu, savukārt košļājamā gumija un tablete piedāvā lielāku devu, lai samazinātu nepārvaramāko vēlmi smēķēt.


VĒLIES ŠEIT REDZĒT SAVU REKLĀMU? RAKSTI MUMS VĒSTULI!


Avots: http://menshealth.com
Kategorija: Raksti