Sākums » Raksti » Raksti

Zilaicaini cilvēki, nokareno ausu kaķi - ģenētiskas mutācijas sākušās sen un turpinās joprojām
Foto - foxnews.com
– Jau tuvākajā nākotnē pilnībā reāla var kļūt cilvēka ģenētiskā mainīšana.  2008. gadā izsludināja, ka Londonā sagaidāma pasaulē pirmā ģenētiski modificētā bērna piedzimšana, un, patiešām, – 2009. gada janvārī pasaulē sekmīgi nāca atbilstoši "uzlabota" meitenīte.

– Katra cilvēka optimistiskais vai pesimistiskais skatījums uz pasauli programmējas ģenētiski, un to nosaka tā dēvēto Y neiropeptīdu koncentrācija smadzenēs: piemēram, pazemināta koncentrācija liek apkārt notiekošo uztvert pesimistiski un depresīvi.

– Nemitīgi samazinās gepardu skaits pasaulē, un tas esot saistīts ar to, ka tiem ir ļoti maza ģenētiskā daudzveidība. Lielākajai daļai ģenētiķu pētīto dzīvnieku gēni sakrīt aptuveni par 80%, taču gepardiem šis rādītājs sasniedz pat 99%. Tas esot izskaidrojams ar to, ka pēdējā ledus perioda laikā gepardu populācija izgājusi cauri tā dēvētajam pudeles kakliņam, un iespējams, ka visi mūsdienu gepardi ir viena pāra pēcteči.

– 1993. gadā dzimusī amerikāņu meitene Brūka Grīnberga atbilstoši saviem fiziskajiem un prāta parametriem joprojām ir līdzīga jaundzimušajam: augums – 76 centimetri, svars – septiņi kilogrami, visi zobi mutē ir piena zobi. Mediķu analīze uzrādījusi, ka viņas par novecošanu atbildīgajos gēnos nav mutāciju. Vienlaikus speciālisti vēl cer ar jaunu šīs meitenes pētījumu palīdzību iespējami vairāk pietuvoties cilvēku novecošanas iemesliem.

– 2006. gadā Taivānas zinātnieki selekcionēja zaļi spīguļojošus sivēnus. Šim nolūkam viņi embrija DNS ķēdē ievadīja zaļa fluorescējoša olbaltuma gēnu, ko aizņēmās no fluorescējošās medūzas. Sivēniem spīguļoja ne tikai āda, bet arī visi iekšējie orgāni. Zinātnieki pauda, ka galvenais šāda eksperimenta nolūks bijis radīt iespēju vizuāli novērot audu attīstību cilmes šūnu pārstādīšanas gadījumā.

– 1961. gadā zinātnieki radīja jaunu kaķu sugu – skotu nokareno ausu kaķis. Par uz priekšu un lejup vērsto ausu iemeslu kļuva konkrēta gēnu mutācija. Šīs sugas kaķu pārošanās izraisa balsta un kustību aparātu traucējumus pēctečiem, tāpēc jaunu deniņausaino kaķēnu iegūšanai jākrusto tie ar normālajiem īpatņiem.

– Zilā acu krāsa ir mutācijas rezultāts gēnā HERC2, kuras dēļ tāda gēna nēsātājiem ievērojami pazemināta melanīna izstrādāšana acu apvalkā. Noskaidrots, ka šī mutācija radusies aptuveni pirms 6–10 tūkstošiem gadu Tuvajos Austrumos, tāpēc visus cilvēkus, kuriem ir zila acu krāsa, var uzskatīt par tuviem radiniekiem.

– 2008. gadā ASV piedzima divgalvains kaķēns. Neskatoties uz šo ārējo kroplību, tas izrādījās visādi citādi vesels – tas ņaudēja, skraidīja un ēda gluži kā citi kaķi. Noskaidrots, ka viņa galvas deformācija notikusi vairāku ģenētisku kļūdu dēļ un tās notikušas  ļoti agrīnā embrija attīstības stadijā.

VĒLIES ŠEIT REDZĒT SAVU REKLĀMU? RAKSTI MUMS VĒSTULI!

Kategorija: Raksti